Ako (ne)spravovať mesto?

diskusia, 28.10.2014 o 18:00 / A4 – priestor pre súčasnú kultúru

Ako (ne)spravovať mesto?

Diskusia s kandidátmi na post primátora mesta Bratislava.

Predmetom záverečnej zo série diskusií o správe vecí verejných boli výstupy z dvoch predošlých diskusií na témy mestského verejného priestoru a kultúrnej politiky. Kandidáti na funkciu primátora Bratislavy prostredníctvom moderovanej diskusie priblížili svoje vlastné východiská a programové koncepcie, ktoré by mali smerovať k zodpovednému a otvorenému spravovaniu mesta.

S Bohdanom Smieškom (Local Act, PDCS) diskutovali kandidáti na funkciu primátora mesta Bratislava – Milan Kňažko (nezávislý s podporou KDH, Nova, Sieť, SDKÚ, Most-Híd), Ivo Nesrovnal (nezávislý) a Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).

 

 

Milan Kňažko
Po skončení štúdia priemyselnej stavebnej školy absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V októbri 1989 ako jediný v ČSSR vrátil titul zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou vtedajšieho režimu. V novembri 1989 vstúpil do politického diania, spoluorganizoval a moderoval masové novembrové mítingy v Bratislave. Bol poradcom prezidenta ČSFR Václava Havla v Prahe a zároveň poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od januára do júna 1990 bol dekanom Divadelnej fakulty VŠMU. Od júna 1990 do 28. augusta 1990 bol ministrom medzinárodných vzťahov SR a v rokoch 1992 – 1993 podpredsedom vlády SR a ministrom zahraničných vecí SR. Od marca 1993 do októbra 1998 bol poslancom NR SR a v rokoch 1998-2002 ministrom kultúry SR. Spoluzakladateľ VPN (1989), HZDS (1991), Demokratickej únie a SDKÚ (2000). V novembri 2002 sa stal prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Od januára 2003 do februára 2007 bol generálnym riaditeľom TV JOJ. V tomto roku kandidoval v prezidentských voľbách, kde nepostúpil do druhého kola.

Ivo Nesrovnal
Narodil sa v Bratislave, vyštudoval právo. Vo vzdelávaní pokračoval na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Pôsobil ako právnik v Akadémii vied v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre pozná Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. V roku 2009 vstúpil do komunálnej politiky a stal sa poslancom mestského zastupiteľstva za SDKÚ-DS. Bol šéfom najväčšieho poslaneckého klubu mestského zastupiteľstva SDKÚ a Mosta-Híd, pričom pred voľbami vystúpil zo strany a kandiduje ako nezávislý. V súčasnosti pôsobí ako poslanec mestského zastupiteľstva, člen mestskej rady, predseda komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta a ako člen komisie dopravy a informačných systémov.

Milan Ftáčnik
Narodil sa v Bratislave, kde v roku 1980 ukončil štúdium na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského, pričom na fakulte dodnes pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. Pôsobil ako člen KSS, neskôr bol členom SDĽ. Od roku 1990 pôsobil ako poslanec SNR, neskôr člen Predsedníctva SNR a predseda poslaneckého klubu SDĽ. V rokoch 1998 až 2002 zastával funkciu ministra školstva SR. V roku 2005 bol zvolený za poslanca Bratislavského samosprávneho kraja. V rokoch 2006 – 2010 zastával funkciu starostu mestskej časti Bratislavy – Petržalka. V novembri 2010 bol zvolený za primátora Bratislavy, pričom funkciu stále zastáva. Milan Ftáčnik je ženatý a má dve deti.

Zdroj: stránky kandidátov a Wikipédia

Bohdan Smieška pôsobí v stredoeurópskom priestore občianskeho a neziskového sektora od roku 1996. Dlhodobo sa venuje konzultáciám a facilitáciám pre strategické plánovanie a organizačný rozvoj neziskových organizácií a vedeniu procesov rozvoja komunít. V minulosti pracoval pre National Democratic Institute, zakladal a viedol Centrum komunitného rozvoja, šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ Nadácie Intenda, 4 roky ako konzultant, facilitátor a projektový manažér v PDCS (Partners for Democratic Change Slovakia). Je spoluzakladateľom občianskej iniciatívy Local Act a expert platformy Kultúrna Bratislava presadzujúcej vznik a rozvoj kultúrnej politiky mesta a kraja.

 

_dsc5118

_dsc5134

_dsc5136

2

4

Foto: Maja Jagielska a Zora “Kalka” Pauliniová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: